Název | Popis/foto |
---|---|
Šimanský & Niesner | Dvojice kytaristů Jakub Šimanský a Tomáš Niesner ve své tvorbě vychází z žánru zvaného americký primitivismus, který již od 70. let „pilovali“ kytaroví hráči jako John Fahey, Leo Kottke, Robbie Basho či Sandy Bull.
Americký primitivismus vycházel z bluegrassové tradice amerického jihu, ale netradiční přístup k lazení, rytmice a mantrickému repetitivismu nalezl v duchovní hudbě asijského původu. Hudba indického guru a hráče na sitar Raviho Shankara se stala soundtrackem k sebepoznávání skrz psychedelické drogy pro řadu mladých američanů, pro řadu mladých muzikantů se pak stala významným inspiračním zdrojem. O pět dekád později je odkaz amerického primitivismu stále živý a Šimanský s Niesnerem patří do řady jeho následovníků. V našem prostředí ho obohacují o český country folkový romantismus.
Niesner se Šimanským společně vyrostli v hlučné přerovské kapele UNNA, která podobně jako jejich aktuální tvorba, sršela nadšeneckým přístupem a čerpala jak z devadesátkového noise rocku, tak soudobého alternativního metalu. Svůj kultovní status kapela završila vydáním rozlučkové desky a sérií důrazných finálních koncertů. Zatímco Niesner se kytary držel už v UNNA, Šimanský v kapele odklepával rytmus a hru na kytaru si osvojoval v dobách existenčního tápání, kdy prakticky žil v místnosti své přerovské zkušebny. Tam neúnavně, občas i 10 hodin denně cvičil a piloval svou hru po vzoru Johna Faheyho.
Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a Šimanského první deska, kazeta *Face to Face to Against American Primitivism in Eastern Europe vol. I* vzbudila ohlas na české i zahraniční scéně. Na té domácí ke všemu umocněné výraznými a neúnavnými koncerty. Po desítkách trubadůrských výjezdech po všech koutech republiky si k sobě Šimanský přivolal bývalého partnera z UNNA Niesnera a společně začali připravovat materiál napsaný pro dvě kytary. Po jejich prvním koncertu, který proběhl v přítmí odsvěceného vernéřovického Soulkostela v létě 2018 se dvojice odebrala do domácího studia Davida Zemana (z kapely Kalle), kde nahrála osm skladeb na debutové album *Tance neznámé*.
|
Kabal | Andrej Kabal alias Žakhéles je DJ, producent a hudební kritik původem z Bratislavy.
Pracuje jako hudební redaktor v slovenském kulturním a společenském měsíčníku *Kapitál*. Vede také kazetový label Evocative Objects, je spoluzakladatelem projektu Batyskaf, multižánrové kulturní platformě, která podprouje vznik mladého a nezávislého umění, a organizuje řadu hudebních akcí v bratislavském klubu Fuga.
|
Alpha Strategy | Noisová rocková kapela Alpha Strategy začala v kanadském Torontu v roce 2011 jako sólový projekt Roryho Hincheyho. O více než deset let později se dvakrát přestěhovala a nakonec se usadila v Praze.
|
Motherfucifer | Motherfucifer je české anarcho-folkové duo.
Jejich hudební minulost má kořeny v hlučnosti punkové skupiny Die Puppen Augen, nyní se Alžběta Jechová a Jakub Krajíc oddali průzkumu území, kde cestu udává klidná soustředěnost a ztišení. Písničky, které jako Motherfucifer hrají, jsou tvořeny akustickou kytaru a zpěvem.
|