26.09.2016

Hlas v hlavní roli – začíná Prague A Cappella Festival


V Praze, 26. září 2016 – Sílu a rozmanitost lidského hlasu ukáže už tento týden Prague A Cappella Festival. Ve dnech 28. až 30. září se v holešovické La Fabrice a Veletržním paláci sejdou špičky domácí i zahraniční a cappella scény a po celé tři dny bude znít hudba různých žánrů od jazzu, přes beatbox až po folklor, bez použití jediného hudebního nástroje.

 

Za festivalem stojí mezinárodními oceněními ověnčená kapela SKETY, která si přizvala své kolegy ze zahraničí i z Česka. Představí se finská a cappellová hvězda Rajaton, slovenští Fragile, z Gruzie přijede výtečný sextet The Quintessence a z Maďarska dorazí energičtí Jazzation. Domácí scénu budou reprezentovat Yellow Sisters, plzeňský Hlasoplet, Develooper Petra Wajsara a na programu nebudou samozřejmě chybět ani samotné Skety. Program doplní přední český beatboxer a držitel mnoha ocenění Ondřej Havlík aka En.dru. Festival začíná zahajovacím večerem pro zájemce zdarma, na kterém se představí český Oktet a Akcent.

 

Dramaturgie myslí i na nejmenší a láká na hlasové dílny pro děti. Jednodenní vstupenky na hlavní koncerty festivalu jsou k dispozici za 490 Kč a permanentka za 790 Kč. Více informací na www.pragueacappellafestival.com.

 

Skupina Rajaton, která je ve svém rodném Finsku fenoménem, se s rovnocenným přístupem i zapálením věnuje všemožným hudebním žánrům už devatenáct let a celosvětově prodala téměř 400 000 kusů desek. Jejich hluboká vášeň pro sborové umění a čirá radost ze zpěvu si získala uznání obecenstva i kritiků po celém světě. Sextet The Quintessence na festival přiveze gruzínský folklor spojený s jazzem. Posluchači se mohou těšit na vysoce profesionální vystoupení i nesmírně silný hudební prožitek.

 

Slovenská skupina Fragile složená z populárních osobností, známých z různých divadel a televizních seriálů, je v Česku známá zejména díky projektu Hlasy s Richardem Müllerem. Fragile jsou držitelem mnoha slovenských hudebních ocenění a v jejich podání během večera zazní písně světových i domácích populárních interpretů i skupin. Hudební rozmanitost i komplexní harmonii, ale zejména autentický jazz ve vokálním zpracování představí na Prague A Cappella Festivalu maďarští Jazzation. Poprvé se českým divákům představili tito čerství vítězové čtrnáctého ročníku Independent Music Awards letos na jaře v pražském Jazz Docku se skupinou Skety. Festival nabídne také workshop s vicemistrem světa v loopingu a několikanásobným mistrem ČR v Beatboxu  Onřejem Havlíkem aka En.dru, který také vystoupí v závěru pátečního večera.

 

Formace Skety se nespokojuje s pozicí evropsky uznávaného pěveckého tělesa, ale spolu se svým managementem srší neutuchající energií a entuziazmem, se kterým se věnují všemu, co souvisí se souborovým zpěvem bez instrumentálního doprovodu. „Přesvědčujeme se každým dalším koncertem u nás i v zahraničí, že lidský hlas a zpěv jsou tím nejlepším komunikačním prostředkem,” říká manager Sket Lukáš Prchal a dodává: „Proto jsme se rozhodli zorganizovat třídenní festival, který kromě koncertů nabídne zároveň aktivní spoluúčast a možnost si zpěv a cappella i některé další techniky vyzkoušet.”

 

 


Kdo jsou SKETY?

Formace Skety již koncertovala napříč celým Českem a získala první mezinárodní soutěžní vavříny. Okouzlila publikum ve Velké Británii, Německu, Maďarsku a na Slovensku a samozřejmě v Rakousku. Jejich muzika oslovila špičkové profesionály světového renomé, kteří se stali spolutvůrci jejich prvního stejnojemnného alba. Pod vedením hlasového kouče Tobiase Huga (DE/UK, ex The Swingle Singers) přidaly Skety do svého repertoáru několik novinek a ve studiu Sono se sešly s producentem Erikem Bosio (IT, Cluster). Mixu desky se zhostil Bill Hare (USA - Pentatonix, The Swingle Singers, The Real Group), držitel dvou Grammy a mnoha ocenění CARA. Management Sket spolu s jejími členy věnuje všestranně rozvoji jazzového zpěvu u nás: S představiteli CASA (Contemporary A Cappella Society) se dohodli na založení české pobočky CASA. Česká a cappella společnost bude šířit povědomí o soudobém zpívání a cappella, podporovat stávající projekty a skupiny a iniciovat vznik nových. Pod heslem "Zpívat umí každý" se zaměří zejména na studenty. CzACA bude sesterskou organizací Unie českých pěveckých sborů (www.ceskesbory.cz), která sdružuje tradiční pěvecká tělesa.  Skety v minulosti účinkovaly např. při předávání Českých Lvů a Cen Anděl, na koncertech a albech Jany Kirschner či v projektu Michala Horáčka Český kalendář. 

 

PROGRAM PRAGUE A CAPPELLA FESTIVAL

 

STŘEDA 28. 9. 2016 Veletržní palác Národní galerie v Praze, Café Jedna, Dukelských hrdinů 47
                                                                                          

Akcent (CZ)

17:00 – 17:30

Zahajovací večer a Oktet (CZ)
21:00 – 23:00

 

ČTVRTEK 29. 9. 2016 - LA FABRIKA, Komunardů 30, Praha 7

 

Základy práce s programem Ableton s Jaro Cossigou a DJ Enemy

15:00 – 16:00 (workshop)

Beatbox s Jaro Cossigou - základy beatboxu (vokální perkuse)

17:00 – 18:30 (workshop)

Hlavní koncert od 19:00
Develooper /CZ/

Hlasoplet /CZ/
The Quintessence /GEO/
Fragile /SK/

 

PÁTEK 30. 9. 2016 - LA FABRIKA, Komunardů 30, Praha 7

 

Zpívání pro děti s Yellow Sisters (pro děti od 4 let)

14:30 – 15:30 (workshop)

Vocal looping s En.druem – smyčkování hlasu a jiných zvuků, zkuste si vytvořit písničku vrstvením sebe sama.

16:30 – 17:30 (workshop)

Hlavní koncert od 19:00
Yellow Sisters /CZ/
Jazzation /HU/
SKETY /CZ/
Rajaton /FIN/
En.Dru /CZ/

 

Podrobnosti k festivalu jsou k dispozici na http://www.pragueacappellafestival.com/.

 

 

Videoukázky:

Pozvánka Skety - https://www.youtube.com/watch?v=XRaJwn9T6YY

Rajaton - https://youtu.be/st4zI_37JtU
Fragile - https://youtu.be/8aFEdq81hLE
The Quintessence -
https://youtu.be/h99S9Bh3WnM
Skety - https://youtu.be/4m1piXI8zgw