Název | Popis/foto |
---|---|
Jana Boušková | Jana Boušková je česká harfistka.
Mimo sólové činnosti se Jana Boušková věnuje pedagogické dráze a současně vyučuje na Královské konzervatoři v Bruselu a je docentkou na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.
|
Jan Ostrý | Jan Ostrý se již v průběhu svého studia zobcové flétny stal držitelem cen na různých interpretačních soutěžích (Concertino Praga, Soutěž F. X. Duška v Praze, Soutěžní přehlídka konzervatoří ČR... ) Během studií se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů jakými jsou B. Kuijken, A. Marion, J. Zoon, K. Hünteler či K. Zoeller.
Vystupoval na koncertech a festivalech v mnoha zemích, mimo jiné na festivalu *Styriarte* v Grazu (založený a vedený N. Harnoncourtem), pro Holandský rozhlas v Concertgebouw Amsterdam, festivalu *Dny Pierra Bouleze* v Lyonu a St.-Etienne (za vedení P.Bouleze),na *Svatováclavském hudebním festivalu*, *Pražském jaru* ad.
|
Marek Štryncl | Marek Štryncl je český dirigent, violoncellista a sbormistr.
Již během studia na konzervatoři v Teplicích zastával funkci koncertního mistra Severočeské filharmonie. Absolvoval pražskou AMU v oboru dirigování (2002) a studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Zároveň se zúčastnil mnoha kurzů zaměřených na stylovou interpretaci. Spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty (např. Magdalena Kožená, Phillipe Jaroussky, The New Israeli Vocal Ensemble, Boni Pueri, Orlando Consort, Pražský komorní sbor, Les Musiciens du Paradis, Pražská komorní filharmonie ad.).
Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Zájem o dobovou interpretaci přivedl Marka Štryncla v roce 1992 k založení souboru Musica Florea. Nevyhýbá se ani experimentálním projektům, kam patří např. spolupráce se zpěvačkou Ivou Bittovou, nebo provádění romantické symfonické hudby na dobové nástroje v původní interpretaci.
Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a barokní violoncello na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a působí jako umělecký ředitel Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích.
|
Západočeský symfonický orchestr | Západočeský symfonický orchestr (ZSO) sídlící v Mariánských Lázních je nejstarší symfonický orchestr v Čechách. Jeho historie je spjatá s počátkem zdejších lázní a jako rok vzniku stálého hudebního tělesa v Mariánských Lázních je udáván r. 1821. Za tuto dlouhou dobu se zde vystřídalo mnoho kapelníků, dirigentů a hudebníků a orchestr přestál různé změny. V roce 2001 se ZSO stal obecně prospěšnou společností, jejímž zakladatelem je město Mariánské Lázně. Celoroční provoz orchestru sestává z pravidelných pátečních symfonických koncertů, abonentních koncertů, populárních a operetních koncertů. Během letní lázeňské sezóny vystupuje pravidelně orchestr na mariánskolázeňské kolonádě, tradiční je spolupráce s několika vysokými hudebními školami, z Prahy, Výmaru, Zürichu, Norimberku…
Západočeský symfonický orchestr vyjíždí též za hranice Mariánských Lázní – na koncertní zájezdy do Německa, ale i do různých měst Karlovarského kraje a celé České republiky. Významnou náplní činnosti jsou koncerty pro školy nebo koncerty pro děti s rodiči. Se ZSO pravidelně účinkují přední čeští i zahraniční sólisté a pěvecké sbory. Více než padesátiletou tradicí je orchestr je též úzce spjat s renomovaným *Festivalem Fryderyka Chopina*.
|