Název | Popis/foto |
---|---|
Západočeský symfonický orchestr | Západočeský symfonický orchestr (ZSO) sídlící v Mariánských Lázních je nejstarší symfonický orchestr v Čechách. Jeho historie je spjatá s počátkem zdejších lázní a jako rok vzniku stálého hudebního tělesa v Mariánských Lázních je udáván r. 1821. Za tuto dlouhou dobu se zde vystřídalo mnoho kapelníků, dirigentů a hudebníků a orchestr přestál různé změny. V roce 2001 se ZSO stal obecně prospěšnou společností, jejímž zakladatelem je město Mariánské Lázně. Celoroční provoz orchestru sestává z pravidelných pátečních symfonických koncertů, abonentních koncertů, populárních a operetních koncertů. Během letní lázeňské sezóny vystupuje pravidelně orchestr na mariánskolázeňské kolonádě, tradiční je spolupráce s několika vysokými hudebními školami, z Prahy, Výmaru, Zürichu, Norimberku…
Západočeský symfonický orchestr vyjíždí též za hranice Mariánských Lázní – na koncertní zájezdy do Německa, ale i do různých měst Karlovarského kraje a celé České republiky. Významnou náplní činnosti jsou koncerty pro školy nebo koncerty pro děti s rodiči. Se ZSO pravidelně účinkují přední čeští i zahraniční sólisté a pěvecké sbory. Více než padesátiletou tradicí je orchestr je též úzce spjat s renomovaným *Festivalem Fryderyka Chopina*.
|
Shizuka Ishikawa | Shizuka Ishikawa získala v r.1966 první cenu v celostátní soutěži, poté r.1969 další 1. cenu v soutěži tokijského rozhlasu a 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.
Již v Tokiu se stala žákyní prof. Marie Hlouňové, která tam působila pedagogicky. Za ní pak Ishikawa přesídlila do Prahy, kde od r.1970 studovala jako stipendistka Čs. rozhlasu. Později získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích H. Wieniawského v Poznani (1972),královny Alžběty v Bruselu (1976) a F. Kreislera ve Vídni (1979).
V devatenácti letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonii, v jednadvaceti poprvé na festivalu Pražské jaro. S Českou filharmonii se zúčastnila turné po Japonsku. Jako sólistka Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a Japan Philharmonic Orchestra absolvovala vystoupení v řadě evropských hudebních center a na festivalech ve Varšavě, Zagrebu, Budapešti a Helsinkách. Na konci 70. let začala s rozhlasovými a gramofonovými nahrávkami. Mnohé uskutečnila s Českou filharmonii a Brněnskou filharmonii, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Capellou Istropolitanou a Würtembergskou filharmonií. Její nahrávky vlastní gramofonové firmy: v Čechách – Supraphon, Lotos, GZ – Digital media a v Japonsku: Exton Octavia Records.
V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba. V jejích programech je výrazně zastoupena i virtuózní houslová literatura.
Od roku 1997 je členkou Kubelíkova tria, s kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích pro komorní hudbu.
V současnosti hraje na housle s dílny Hieronyma Amatiho II. (circa 1690) a Pietra Ambroziho (1740)
|
Radek Baborák | Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti mezinárodní klasické hudební scény. Od svého sólového debutu v roce 1989 spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po mnohaletém působení na postu sólohornisty (Berlínská Filharmonie) a obohacen řadou zkušeností na poli komorní hudby uměleckým vedením souborů (Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet), se od roku 2008 začal paralelně věnovat kariéře dirigenta. Baborákovým mentorem a vzorem je v tomto především maestro Daniel Barenboim a maestro Seiji Ozawa. V roce 2011 iniciuje založení festivalového orchestru Česká Sinfonietta, jehož je šéfdirigent, a od roku 2013 přebírá umělecké vedení Pražských komorních sólistů. Od sezony 2017 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra.
Radek Baborák spolupracuje s orchestry Das Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Malaysian Philharmonic orchestra, Istanbul state orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl.m.Prahy FOK a dalšími. Mimořádná je jeho popularita v Japonsku, kde rovněž řídil řadu orchestrů. Jako dirigent/sólista vystoupil na renomovaných festivalech jako Maggio muicale Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, Marta Argerich festival Beppu, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl a doprovázel renomované sólisty (Yefim Bronfmann, Julian Steckel, Saleem Aboud Ashkar, Marie-Piere Langlamet, Clara Dent, Janne Saksala, Dalibor Karvay, Jan Mráček).
|