| Název | Popis/foto |
|---|---|
| Ohm Square | Ohm Square se zformovali v roce 1996 a krátce na to už skupina, která je jedním z projektů Jana Čechtického, patřila k předním českým kapelám zaměřeným na taneční hudbu, konkrétně drum and bass a breakbeat. Jejich hudbu je možné také zaslechnout i v několika českých filmech – například *Samotáři*, *Děvčátko*, *Divoké včely* nebo *O rodičích a dětech*.
|
| Mucha | Mucha je brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky Nikoly Muchy, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, osobitým stylem a zejména provokativními texty oslavujícími mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné strasti i slasti života. Krom Nikoly Muchy, která hraje na kytaru a zpívá, tvoří kapelu v současné době i Jakub Kočička (bicí) a Ondřej Kyas( basová kytara).
Kapela vydala několik alb a to *Slováckou Epopej* (2013), *Josefene* (2014), *Nána* (2016) a *Tos posrals* (2019). Patrně nejznámější skladbou, která kapelu proslavila je *Ježíš*. Píseň a její klip, ve kterém účinkuje i herec [Marek Daniel](https://goout.net/cs/marek-daniel/pznaltf/), odkazují na náboženský fanatismus a parodují video s názvem *Boží království vaří*.
Hudebně je Mucha charakteristická tvrdou kytarou a nezaměnitelným hlasovým projevem autorky. Většina rané tvorby je typická rychlým tempem, novější ale nabízí i prvky alternativy, které doplňují rozverné texty dotýkající se kontroverzních společenských témat a problémů.
|
| WWW Neurobeat | Kapela WWW vznikla v Praze na počátku devadesátých let. Nikdo tehdy netušil, že název kapely později dostane zcela nový význam. Původně bylo jméno WWW zkratkou anglického *„We Want Word“*. WWW kolem sebe v té době soustředili první české nadšence hip-hopové kultury, byli jednou z prvních rapových kapel u nás. Spoluvytvářeli též základy místního graffiti, breakdancové a turntablistické scény. V pozdějších letech WWW začala pracovat s živými nástroji, kapela působila jako post hip-hopový big band a pozvolna se odklonila od klasické rapové produkce.
V roce 1998 kulminoval ohlas kapely častými koncerty, její skladby vycházely na nezávislých kompilacích. Díky spolupráci s většími nahrávacími společnostmi kapela též „okusila, jak chutná“ tuzemský mainstream. Ovšem nakonec její členové zvolili nezávislou uměleckou dráhu, což posléze společně s vnitřními tlaky způsobilo rozpad WWW, a to těsně před nabízeným, nicméně členy kapely odmítnutým vydáním první desky u Polygram Records.
WWW se vrátili na scénu s debutovým albem *Neurobeat* až v roce 2006 díky nově vzniklému nezávislému labelu BiggBoss a zásluhou Ondřeje Anděry a Lubomíra Typlta, kteří dlouho toužili úvodní kapitolu tvorby WWW završit hmatatelným výsledkem. Obal desky tvoří variace na Typltovy figurální obrazy ze série *Pinocchio*. WWW volí cestu prezentace prostřednictvím stylizované symboličnosti a definice hip-hopu jakožto prostoru pro autenticitu, která je pro kapelu důležitější než forma.
Texty *Neurobeatu* jsou z větší části autorskou prací Lubomíra Typlta, spolupracoval na nich i Ondřej Anděra. Typltovy texty jsou občas matoucí a těžko uchopitelné, provokují tak posluchače, aby se zamyslel a namáhal svou představovivost. Jejich naléhavost umocňují metafory, eufonie a vůbec široká škála básnických prostředků. Texty Ondřeje Anděry jsou spíše abstrahujícími impresemi, zdůrazňujícícmi rytmickou podstatu slov, jejich mnohovýznamovost a zvukovou barvitost. Anděrův rap balancuje na hranici rytmické hravosti a stimulujícího, zuřivého a útočného vzývání. Vše je zmnoženo a dobroušeno kovovým hlasem zpěvačky Milesy.
Koncertně WWW pracují ještě se scratchem a mixy DJ Brainy Thuga, často improvizují pomocí loopovacích zařízení a experimentují se synchronizací s lasery a videoprojekcemi. WWW slučují postupy hiphopu, industrialu a elektroniky. V Čechách jsou občas přirovnáváni ke kapelám jako Beastie Boys, Massive Attack, NIN nebo Young Gods. WWW byli několikrát headlinery velkých hudebních festivalů v Čechách a na Slovensku a byli nominováni na několik hudebních ocenění, například na cenu Anděl.
K roku 2024 mají na kontě celkem pět alb – *Neurobeat* (2006), *Tanec sekyr* (2009), *Atomová včela* (2013), *Neutopíš se dvakrát v téže řece* (2018) a nejnovější *Zasej obojky a sklidíš psy* (2024).
|
| Nauzea Orchestra | Nauzea Orchestra je alternativní hudební skupina, která vznikla v Ústí nad Labem roku 2007. V současné době působí ve složení – Ondřej Švandrlík (kytara, programming, syntezátor, zpěv), David Kolovratník (bicí), Ivo Mikšovský (basa), Jakub Švandrlík (kytara), Anna Štěpánová (housle), František Kroupa (violoncello). Ve svých počátcích byla Nauzea Orchestra silně ovlivněna německými electro-clashovými kapelami, které byly zastoupeny na kompilacích Berlin Insane. V hudbě Nauzey Orchestry se ale záhy začaly objevovat i vlivy industriální hudby, post-rocku nebo country.
|
| Green Milk from the Planet Orange | Green Milk from the Planet Orange je progresivní avantgardní rocková skupina z Tokia. Byla založena v roce 2001, hraje především v Japonsku, ale i třeba také v USA nebo v Evropě. V roce 2008 skupina ukončila svoji činnost, ale v roce 2016 se znovu dala dohromady.
|
| Fish Basket | Katovické trio Fish Basket hraje instrumentální prog rock. Obvyklé táhlé formy nabývají hypnotičtějších, psychedeličtějších tvarů, a to především díky jejich hybné rytmické sekci. V roce 2019 vydali eponymní debutové album.
|
| P/\ST | P/\ST je pražské „experimentální“ rapové duo „s přesahem do tvrdé elektroniky“, tvořené Danem Kranichem a Ivem Sedláčkem.
Skupina vznikla na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, kde spolu Dan Kranich a Ivo Sedláček studovali (oba jsou herci a Ivo zároveň pracuje jako skladatel scénické hudby). V roce 2019 skončili na druhém místě v hitparádě *Startér* na Radiu Wave. Debut *Expedice do vnitrobloku* je dovedl je až k nominaci na cenu Vinyla v kategorii objev roku. Dále duo obdrželo v roce 2020 Cenu divadelní kritiky za hudbu roku v inscenaci *Šílený Herkules*, ze které vzniklo album *Hybris*. V roce 2022 pak vytvořili originální soundtrack k inscenaci *Smutek sluší elektře* v Národním divadle Brno a tamtéž ho pravidelně hrají živě.
|
| Island Mint | Island Mind je česká indie rocková kapela.
Pražská kapela Island Mint hraje indie rock v nejrůznějších podobách s odkazy na sunshine pop 60. let, ale i dávkou psychedelie nebo shoegazeu. Na pražské scéně působí jako zjevení od roku 2021. Kombinace sunshine popu a garage rocku 60. let s odkazy na devadesátkový shoegaze. Od rozmarného popu na EP *Island Mint* (2021) a přes surreální indie album *Irreality* (2022) kapela frontmana Matyáše Adámka v roce 2023 vydala krautově laděné EP *All Studium No Punctum,* kde hudba nabyla ostřejších rysů.
|
| B4 | B4 je česká kapela věnující se improvizované hudbě. Nejedná se o žánrově vyhraněnou kapelu, ale vychází především z krautrocku, dotýká se také psychedelie a další hudby osmdesátých let.
Projekt improvizované hudby B4 vznikl v roce 1998. Původní duo se během roku rozrostlo na čtveřici a za občasného hostování dalších hudebníků vystupovalo v téže sestavě do roku 2008. Hudební výboje B4 sahaly od ambientu, urban ethna, dubu, post rocku až po trip hop a jazz. Jako svou inspiraci uvádí B4 české tvůrce Petra a Pavla Ormovy, Steve Reiche, projekt Medeski, Martin and Wood, Einstuerzende Neubauten a zejména pak dvě skladby projektu Money Mark *Information contraband* a *Push the button*.
Tomáš Procházka a David Freudl v roce 2019 vydali desku *Plastová okna* u vydavatelství Polí5. Na albu s láskou ke starým elektronickým nástrojům i klenotům psychedelickému rocku poeticky glosují vztah Čechů k sobě i své krajině. B4 jsou držitelé úplně první Vinyly za desku roku, odnesli si ji za *Didaktik Nation Legendary Rock* z roku 2011. O dva roky později se ucházeli o cenu v kategorii Počin roku za svůj patnáctihodinový koncert.
|
| Simone Reifegerste | Simone Reifegerste se narodila v Berlíně-Neuköllnu. Dříve než začala mluvit, běhat nebo i myslet, začala zpívat. Se skupinou “Be Mine Or Run” nadchla na koncertních turné publikum po celém Německu. V roce 1997 byla tato skupina poctěna cenou německé nahrávací kritiky (Deutsche Schallplattenkritik) za album “Beatiful People”. Simone Reifegerste žije nejen pro hudbu, ale i pro život na jevišti. Když zrovna nestojí na jevišti a nezpívá, najdeme ji v jejím studiu Backyard Princess Studio, kde pracuje na nových produkcích. S Joem Kučerou založila skupinu “Reifegerste Trio”. Toto trio interpretuje soulové, jazzové a bluesové klasiky působivým a citlivým způsobem. Simone Reifegerste podporuje skupinu svým vyjímečným hlasem. Joe Kučera se svým citlivým smyslem pro flétnu a saxofon a Chris se svým mnohotvárným stylem hry na klavír. Dohromady se vše spojí v nezapomenutelnou směs hudby.
|
| HouseKeepers | |
| ZVLN | ZVLN je alternative rapový projekt z Děčína.
|
| Moving As A Giant | Moving as a Giant je slovinská hlučná (noise-rock/alt-rock) kapela z Murské Soboty, známá svou energickou fúzí bujarých kytar, fuzzových zvuků a intenzivních syntezátorů, s charismatickou zpěvačkou Bojanou Pejanović; mají energické živé vystoupení a vydali debutové album v roce 2024, na které získali pozitivní ohlas.
|
| Mayon | Mayon je post-metalová kapela z Opavy, která vznikla v roce 2020 spojením muzikantů ze spřízněných undergroundových projektů. Jejich hudba stojí na hutných kytarových vrstvách, emocemi nabitém vokálu a atmosféře čerpající z post-metalu, post-rocku i alternativního hardcore. V textech se kapela noří do existenciálních témat, úzkostí, niterných démonů i romantiky přírody.
V roce 2022 vydali EP Kaldera a na jaře 2025 debutové album V těle a zemi, nahrané ve studiu Golden Hive pod vedením producenta Amáka a vydané u MetalGate Records. Mayon staví na společném jamování, autenticitě a nekompromisním přístupu k vlastní tvorbě, díky čemuž patří k výrazným jménům současného českého undergroundu.
|
| Oswald Schneider | Počátky historie skupiny Oswald Schneider sahají do roku 1983, kdy ji založili Luděk Majer a Jan Kopecký. V kapele hrálo v průběhu její existence asi třicet muzikantů. Sestava skupiny se kromě úplných začátků, kdy každý hrál, na co jen trochu uměl, ustálila v počátcích 90. let na bicích, base, klávesách, kytaře a dvou zpěvech (Ivana Stanislavová a Luděk Majer), přibyla také dechová sekce (dva saxofony a trubka). Od vydání druhé desky (1998) hrál Oswald již bez dechových nástrojů. Po odchodu bubeníka Milana Caise (Tata bojs) a baskytaristy Filipa Nebřenského (Hm…) a několika pokusech a omylech skupina našla v roce 2004 nového baskytaristu a bubeníka (Ondřej Schicker a Miloš Sojka) a od té doby hraje v nezměněné sestavě. V posledních letech se skupinou příležitostně vystupuje Joe Kučera (saxofony) či staronový člen Jiří Alexa na trubku. Oswald Schneider vydal čtyři oficiální alba a jedno SP. V roce 1995 eponymní album (Melantrich), 1998 *To tam* (Indies), 2002 *Dudytojz Werk* (Indies), 2017 *Wald Schneid* (Polí 5) a 2021 *OswaldSchneiderSingl* (Indies).
|
| Marcel Gidote’s Holy Crab | Marcel Gidote's Holy Crab je plzeňská pětičlenná psychedelická formace, která naplno funguje od začátku roku 2019. „Krabí hoši“ ve své tvorbě balancují mezi psychedelickým rockem a jazzem, jenž obohacují dynamickými přechody mezi dalšími žánry.
V roce 2020 vydala u nezávislého labelu Polí5 svou prvotinu – profilické EP s názvem *Bay of Roots*. V roce 2021 vydali svou první dlouhohrající desku s názvem *Humidity Breaking Limits*, kde se od klidnějšího zvuku z prvního EP přesunuli k ambicióznějšímu a rovněž i tvrdšímu projevu.
Kapela se za krátkou dobu dostala do popředí české psychedelické scény a předskakovala i několika zahraničním jménům jako Acid Mothers Temple (JAP) či Lumerians (USA). Zároveň si MGHC zahráli na festivalech jako *Stonesmoker*, *Podtvrzí* nebo *Propadák* či několikrát v rámci projektu *Mladí ladí jazz*. V roce 2021 pak kapela natočila živý záznam v tvůrčích prostorech Moving Station v Plzni.
|
| Ruce naší Dory | Česká hudební skupina Ruce naší Dory byla založena v dubnu 2002 spojením většiny členů formace Periferie 42 s bývalým kytaristou pražské skupiny Qwerty. Soubor textařsky čerpá z tvorby básníka SdCh, který je zároveň frontmanem skupiny.
|
| něco něco | Něco něco hrají taneční indie pop, ve kterém je možné slyšet vliv post-punku i elektroniky.. Kapelu tvoří zpěvačka Alžběta Trusinová a Tomáš Tkáč, který kromě zpěvu hraje na syntezátory a kytaru. Na koncertech je doprovází bubeník Vašek Švestka. Synergie osobních českých textů a syrového energického projevu všech členů kapely zaručuje intenzivní koncertní zážitek.
Něco něco hráli na festivalech jako *Colours of Ostrava, Metronome* nebo *Slunovrat*. Kapela vznikla v roce 2019 a vydala tři desky, *Začíná* (2020), *Útržky* (2021), za které byla nominována na hudební ceny Vinyla a Apollo, a *Třetí* (2023).
|
| Ploy | No-bass band z Prahy, instrumentální trio, neustále rozšiřující své osobní pojetí „fusion“. V tvorbě skupiny Ploy se mísí improvizovaný free jazz, funk a elektronika, zkrátka fusion 21. století.
|
| Pátí na světě | Pátí na světě je kapela z Brna hrající alternativní rock.
Pátí na světě hrají fundamentální písně o lásce, radosti z maličkostí, nezadatelném právu na negativní emoce a přiznání k všeobecnosti ve složení Tomáš Doležal – midi, Petr Fučík – elektrické bicí, Markéta Lisá – midi, Ivan Palacký – kytara, zpěv.
|
| SJU | SJU, celým jménem Zuzana Smatanová, je zpěvačka a hudebnice, která svou hudbu popisuje jako „krémové elektronické víry a meandry, pronášené v dětském hávu hravosti a nevinnosti.“ Kromě hudby se věnuje také vyrábění klobouků.
|
| Trombenik | Základem hudby Trombeniku jsou klezmerové melodie (písně židovských hudebníků z východní Evropy a z Ameriky) z 19. a 20. století doplněné jazzem, balkánským duchem, cikánskou nespoutaností a latinskoamerickým rytmem. Charakteristický zvuk kapele dodává pětice nástrojů: klarinet, housle, bendžo, kontrabas a bicí. Zpívají v angličtině přistěhovalců z Evropy a v jidiš.
|
| Joe Kučera | Joe Kučera je český jazzový saxofonista a flétnista. Je organizátorem a uměleckým ředitelem festivalu Europe Blues Train, který založil v roce 2009.
|