Název | Popis/foto |
---|---|
Bombino | Pouštní blues, které vzniklo propojením elektrických kytar s hypnotickými melodiemi Tuaregů, pouštních nomádů, se stalo globálním trendem díky Tinariwen, po nichž následovaly desítky dalších skupin. První sólovou osobností žánru je kytarista Bombino z Nigeru, jehož britský časopis Songlines označil za saharského Santanu. Podobně jako většina Tuaregů, i Bombino vyrůstal uprostřed válečných konfliktů. Když roku 1990 vypuklo první povstání Tuaregů, Bombino s rodiči uprchnul do Alžírska a po návratu dostal od svého strýce první kytaru.
|
Dunaj | Dunaj, kterou prošly takové osobnosti, jako Iva Bittová, Pavel Koudelka, Pavel Fajt nebo Pavel Richter, je česká altrocková kapela, vznikla v roce 1986 v Brně.
Svou činnost skončila v roce 1998, když v pouhých 43 letech zemřel její frontman Jiří Kolšovský. Nakrátko se vrátila na pódia v roce 2002. V roce 2015 pak její repertoár začala znovu naživo hrát skupina Dunajská vlna, v níž dva původní členy Dunaje, baskytaristu Vladimíra Václavka a kytaristu Josefa Ostřanského, doplňovali různí bubeníci, např. Michaela Antalová, případně Dano Šoltys.
Kapela v roce 2019 obnovila činnost ve složení Vladimír Václavek – kytara, baskytara, zpěv, Josef Ostřanský – kytara, zpěv, Pavel Koudelka – bicí, percussions, zpěv.
V roce 2019 měl premiéru celovečerní film *Dunaj vědomí* v režii Davida Butuly, produkovaný Gnomon Production v koprodukci s Českou televizí Brno. V období léto až zima 2021 kapela společné koncertovala s Ivou Bittovou. Společně tak vystoupili s repertoárem z debutového alba skupiny z roku 1988, spolu vystupovali po více než 25 letech. Na podzim 2022 vydala studiové album *Za vodou*.
Později sestavu obohatila zpěvačka Jana Vébrová. V dubnu 2025 vydává Dunaj s Janou Vébrovou novou desku s názvem *Mňau* u vydavatelství Animal Music.
|
Jana Vébrová | Jana Vébrová je česká písničkářka a harmonikářka se silným hlasem.
Na harmoniku začala hrát sama ve svých 17 letech. Jana, ačkoliv je samouk, má za sebou spolupráci na několika úspěšných projektech s s Pražským komorním divadlem – Divadlem Komedie a orchestrem pro soudobou hudbu Agon Orchestra. Mezinárodního úspěchu dosáhla v taneční inscenaci *La Loba* souboru Lenka Vagnerová & Company, s níž získala cenu Herald Angel a nominaci na Total Theatre Award na festivalu *Fringe* v Edinburghu.
|
Sunda Arc | |
Daniel Romano | |
WWW Neurobeat | Kapela WWW vznikla v Praze na počátku devadesátých let. Nikdo tehdy netušil, že název kapely později dostane zcela nový význam. Původně bylo jméno WWW zkratkou anglického *„We Want Word“*. WWW kolem sebe v té době soustředili první české nadšence hip-hopové kultury, byli jednou z prvních rapových kapel u nás. Spoluvytvářeli též základy místního graffiti, breakdancové a turntablistické scény. V pozdějších letech WWW začala pracovat s živými nástroji, kapela působila jako post hip-hopový big band a pozvolna se odklonila od klasické rapové produkce.
V roce 1998 kulminoval ohlas kapely častými koncerty, její skladby vycházely na nezávislých kompilacích. Díky spolupráci s většími nahrávacími společnostmi kapela též „okusila, jak chutná“ tuzemský mainstream. Ovšem nakonec její členové zvolili nezávislou uměleckou dráhu, což posléze společně s vnitřními tlaky způsobilo rozpad WWW, a to těsně před nabízeným, nicméně členy kapely odmítnutým vydáním první desky u Polygram Records.
WWW se vrátili na scénu s debutovým albem *Neurobeat* až v roce 2006 díky nově vzniklému nezávislému labelu BiggBoss a zásluhou Ondřeje Anděry a Lubomíra Typlta, kteří dlouho toužili úvodní kapitolu tvorby WWW završit hmatatelným výsledkem. Obal desky tvoří variace na Typltovy figurální obrazy ze série *Pinocchio*. WWW volí cestu prezentace prostřednictvím stylizované symboličnosti a definice hip-hopu jakožto prostoru pro autenticitu, která je pro kapelu důležitější než forma.
Texty *Neurobeatu* jsou z větší části autorskou prací Lubomíra Typlta, spolupracoval na nich i Ondřej Anděra. Typltovy texty jsou občas matoucí a těžko uchopitelné, provokují tak posluchače, aby se zamyslel a namáhal svou představovivost. Jejich naléhavost umocňují metafory, eufonie a vůbec široká škála básnických prostředků. Texty Ondřeje Anděry jsou spíše abstrahujícími impresemi, zdůrazňujícícmi rytmickou podstatu slov, jejich mnohovýznamovost a zvukovou barvitost. Anděrův rap balancuje na hranici rytmické hravosti a stimulujícího, zuřivého a útočného vzývání. Vše je zmnoženo a dobroušeno kovovým hlasem zpěvačky Milesy.
Koncertně WWW pracují ještě se scratchem a mixy DJ Brainy Thuga, často improvizují pomocí loopovacích zařízení a experimentují se synchronizací s lasery a videoprojekcemi. WWW slučují postupy hiphopu, industrialu a elektroniky. V Čechách jsou občas přirovnáváni ke kapelám jako Beastie Boys, Massive Attack, NIN nebo Young Gods. WWW byli několikrát headlinery velkých hudebních festivalů v Čechách a na Slovensku a byli nominováni na několik hudebních ocenění, například na cenu Anděl.
K roku 2024 mají na kontě celkem pět alb – *Neurobeat* (2006), *Tanec sekyr* (2009), *Atomová včela* (2013), *Neutopíš se dvakrát v téže řece* (2018) a nejnovější *Zasej obojky a sklidíš psy* (2024).
|
Ukandanz | Mezinárodní kapela hrající vysoce energetický jazz / noise rock s melodiemi inspirovanými etiopskou lidovou a populární hudbou.
|
Wolf Lost in the Poem | Sólový projekt Jana Žambocha (člen kapely Žamboši) je inspirován poezií básnířek. Jeho debutové album *Nepřipoutaný* (2017) získalo nominaci na cenu Anděl v kategorii folk. Na jaře 2024 vychází jeho druhé album *Indigem*, věnované básnířkám z Česka. Na albu spolupracovali hosté jako Pavel Koudelka (Dunaj) nebo Zdeněk Holoubek (Petit Pigeon). Album *Indigem* bylo rovněž nominováno na cenu Anděl.
|
Tolstoys | Tolstoys jsou první kapelou se slovenskými kořeny, která vystoupila na *Glastonbury*. Jejich psychedelický rockový zvuk s pestrým slovanským, keltským a maorským původem je odrazem živé berlínské scény, v níž Tolstoys našli svůj domov.
Jejich čtvrté studiové album *The Buzz* (2025) zachycuje jejich pulzující energii. S albem se vydávají na turné po Slovensku, České republice, Německu a Anglii.
Od získání ceny *Debut roku* na *RHA 2017* odehráli přes 200 koncertů. Mezi nimi například *Glastonbury*, *Eurosonic*, *BUSH*, *MENT*, ale i větší domácí festivaly (*Pohoda*, *Grape*, *Colours of Ostrava*). Absolvovali turné po Slovensku, České republice, Anglii a Německu, předskakovali Tomu Odellovi, Lole Marsh a Easy Life. Frontmanka Ella byla vybrána do *Forbes 30 pod 30* a po vydání druhého alba *Mirror Me*, které bylo nominováno na *Album roku 2022*, se objevili na billboardu na newyorském Times Square.
|
Poly Noir & The Holy Spirit Smugglers | Poly Noir je český dark country / noir western projekt.
Jde o projekt kytaristy a zpěváka Polyho z metal-crossoverové kapely Insania, v kterém lze slyšet vlivy Enia Morriconeho, Johnnyho Cashe, Leonarda Cohena, Nicka Cava, „básníka zmaru“ Cormaca McCarthyho a dalších. První skladby vznikly už v roce 2018, v listopadu 2024 vyšlo debutové album *K mýmu ohni nesedej*.
Pro koncertní vystoupení vznikla kapela The Holy Spirit Smugglers. Pro potřeby živé prezentace alba vznikla skupina The Holy Spirit Smugglers, ve které hrají muzikanti Tom Šlápota (basa), Jan Fic (kytary) a David Horák (bicí).
|
Nika | Veronika Boráková, vystupující jako Nika, je česká zpěvačka, písničkářka a skladatelka.
Na jaře 2022 vydala debut *Flesh & Soul*. Absolventka Janáčkovy konzervatoře v oboru skladba ve své tvorbě osobitě zpracovává žánry jako jazz, pop, folk i alternativa. Její texty se vyrovnávají s osobními vztahy, vyumělkovaností světa kolem nás, falešným zdáním dokonalosti, tématy manipulace, přetvářky až po fyzické a psychické násilí. Nika hraje od čtyř let na klavír, první skladby začala psát v šesti letech, ovlivnil ji rock, syntézy jazzu i klasická hudba. Doprovodnou kapelu tvoří bubeník Jonáš Bjolek, klavírista Pavel Duda a baskytarista Nicolas Gatto. V roce 2023 se stala vítězkou soutěže *Jazzfruit* v kategorii Junior. Za album *Flesh & Soul* (2022) získala Moravskoslezskou uměleckou Cenu Jantar v kategorii populární hudba.
|
Cermaque | Jakub Čermák alias Cermaque je český básník, režisér a písničkář.
|
DVA | České duo DVA tvoří Jan Kratochvíl (*1976) a Barbora Ungerová (*1981). Vznik kapely se datuje do roku 2006, kdy vzešli z Divadla DNO, ve kterém oba členové dříve působili. První studiové album *Fonók* ve stylu folklóru neexistujících národů vyšlo v roce 2008 a zajistilo kapele pevné místo nejen na české hudební scéně. Za navazující album *HU* (2010) – pop z neexistujících rádií, získali ocenění Anděl v kategorii alternativní hudba. Jejich poslední studiová deska nese název *Nipomo* (2014). Kapela zpívá texty ve vlastním nonexist jazyku, připomínajícím skandinávské a pobaltské jazyky. V nejaktivnějších letech 2008 až 2015 kapela koncertovala po celém světě, kromě celé Evropy procestovala několikrát USA a Ukrajinu a absolvovala také měsíční turné po Austrálii a Novém Zélandu.
V posledních letech se duo intenzivně věnuje hudbě a zvukovému zpracování počítačových her. S herním studiem Amanita Design spolupracovali na hře *Botanicula* (2012), za hudbu k této hře získali „herního oscara“ Excellence in Audio Award IGF v San Franciscu. S Amanitou Design dále pracovali na hrách *Chuchel* (2018) a *Happy Game* (2021). Podíleli se také na hudbě pro úspěšné herní studio Charles games. Hry *Attentat 1942* (2017), *Svoboda 1945:Liberation* (2021) a *Train to Sachsenhausen* (2022) získaly řadu ocenění. V roce 2022 se kapela vrátila na pódia po 5leté koncertní pauze a na podzim roku 2024 vydává album *Piri Piri*.
|
Tim Eriksen | Tim Eriksen je americký hudebník, muzikolog a profesor. Je lídrem skupiny Cordelia's Dad, sólovým umělcem a interpretem a konzultantem pro oceňovaný soundtrack k filmu *Cold Mountain*.
Tim Eriksen je uznávaný za přetváření americké tradice svými interpretacemi starých balad, milostných písní, gospelů a tanečních melodií z Nové Anglie a jižní Apalače. Kombinuje zpěv s doprovodem na banjo, housle, kytaru a bajo sexto, a vytváří tak osobitý hardcore american sound.
|
Lucia Piussi | Lucia Piussi je slovenská herečka a zpěvačka.
|
12 Piet | Akustická kapela ze Slovácka. V různém složení hraje od roku 1996.
|
Teho. | Teho. je finské houslové duo.
|
Dobrila & Dorian | Dobrila & Dorian je makedonské folklórní duo.
|
Jelena Popržan | Jelena Popržan je srbská violistka, zpěvačka a zvuková performerka.
|